ًًٌٌٌٌWall Street News 2

آقا به نظر میاد که دوره آخرالزمان در Wall Street داره فرا می رسه! توی همین آخر هفته که ما اینجا داشتیم سوت می زدیم و یه قل دوقل بازی می کردیم کلی اتفاق مهم داره می افته. اولا که به دلیل اینکه هیچ کس جرأت خرید Lehman Brothers رو نکرده Lehman Brothers تصمیم گرفته که اعلام ورشکستگی کنه.

از طرف دیگه Bank of America یه investment Bank بس خفن به نام Merrill Lynch رو Acquisition کرده.

و Last but not least (این یکی واقعا مضحکه!) Federal Reserve اعلام کرده که اجازه می ده به همه مؤسسات مالی (دقت کنید: نه فقط بانکهای تجاری) که برای گرفتن وام اضطراری از Fed سهام (equity) وثیقه بذارن!!!! این یعنی اینکه همه اون چیزایی که تو فصل اول کتابای Finance می گن که equity جزو ریسکی ترین نوع اوراق بهادار هست اینجا توسط Fed داره نقض می شه. حالا هی بگید نیویورک بودن بده!

نکته دوم هم اینکه دوستانی که خیلی طرفدار اقتصاد بازار هستن (از جمله خود من) ببینن که در قلب سرمایه داریترین کشور دنیا دولت برای اینکه شرکتها دچار ورشکستگی نشن حاضره چه کارایی که نکنه...

نهایتا این رو هم بگم که کلاً اینجا رسم همینه که هر وقت یه بحران مالی پیش بیاد بر و بچ Fed سعی می کنن در طی weekend و قبل از اینکه Wallstreet  و توکیو و لندن در صبح دوشنبه باز بشن بتونن یه پایان خوش برای تلاطمات درست کنن (دقیقا مثل فیلمای هندی که آدم خوبا همیشه برنده می شن!).

آقا ما اومدیم اینجا مشتی بر دهان استکبار بزنیم استکبار هنوز مشت نخورده پس افتاده .....

/ 7 نظر / 95 بازدید
سعید

سلام علی جان آقا تابستون که ایران بودی یادته گفتم که هر روز یک خبر تو اقتصاد ایران منتشر میشه که هر کدومش یک درس بزرگ میتونه برای ما باشه و یک فرصت تاریخی .... الان تو نیویورک همون شرایط است و فرصت خیلی خوبی است که الان اون جایی من نمیدونستم که فدرال ریزرو همچین تصمیمی گرفته ولی از اونجا که این چند وقت توی اتفاقات ایران و آمریکا مشابهت های بسیاری میشه دید اینو داشته باش: بانک مرکزی ایران هم به بانک ها گفته میتونن که سهام شرکتهای سرمایه گذاریشون رو وثیقه بذارن .... البته این خبر مال یک هفته پیش است و ما جلوتر از نیویورکیم

سعید

راستی در مورد AIG هم بنویس که نفر بعدی است. یک سوالی هم دارم که معیارشون برای اعلام ورشکستگی چی است مثلا سه روز پیش لمن با دیروز چه فرقی کرد که دیروز اعلام ورشکستگی کرد؟ ما قانون میگه اگه زیان انباشته نصف سرمایه بشه شرکت باید یا منحل بشه یا کاهش سرمایه بده و این معمولا بعد از سال مالی معلوم میشه اونجا چطوری ورشکستگی رو تعریف کردن؟

مهرداد پیدایی

علی جان سلام من از دوستان دکتر ابراهیم نژادم خوشحالم که همچنان فعال و پویا می بینمنت. انشا الله مقاطع بالاتر تحصیلی را هر چه زودتر طی کنی و در ایران عزیز ببینیمت. موفق باشید.

مصطفی

نظرت با این لینک چطوره؟ http://www.majednet.com/Default.aspx?ID=85&NWID=338

ِعلی ابراهیم نژاد

سعید جان:‌ در اینکه بانک مرکزی ما جلوتر از Fed هست شك نكن چون كارايي كه تا حالا كرده به عقل جن هم نمي رسه! ولي از شوخي گذشته، Fed امسال دو سه تا كار عجيب و غريب كرده كه اگه اين درسا اجازه بده مي نويسم. در مورد ورشكستگي هم اطلاعاتي ندارم ولي از افراد مطلع مي پرسم و مي نويسم حتماً.

ِعلی ابراهیم نژاد

جناب دكتر پيدايي عزيز، از لطف شما ممنونم. خيلي خوشحال مي شم از تجربيات شما استفاده كنم. اميدوارم در فرصت بعدي كه ايران هستم شما رو ملاقات كنم.

ِعلی ابراهیم نژاد

جناب عظيمي، آقا مي خواي ما رو ببري تو ليست سياه كه توي دانشگاهتون promote ميكني برادر؟ [چشمک] به هر حال لطف داري. ضمناً حتماً در مورد investment banking خيلي خواهم نوشت اگر فرصت پيش بياد، چون مطالب جالب خيلي زياد هست.